Embossing/debossing Cricutil

Mulle väga meeldib, et minu praegune paberilõikamismasin annab mulle võimaluse Design Space tarkvaras valida ja lõigata digitaalseid pildifaile oma soovi järgi, kui see vastab suurusepiirangutele. Mehaaniliste paberilõikurite puhul peaksin ostma iga pildi jaoks eraldi lõiketera. Siiski tunnen ma oma Cricuti juures puudust reljeeftrükkimise funktsioonist ja olen otsinud võimalusi sarnase efekti saavutamiseks. Sa küsid – mis see on? Inglise keeles on levinud väljendid embossing ja debossing. Need meetodid viitavad kujutise pressimisele või materjalile trükkimisele. Embossing tekitab kujutise, mis on ümbritsevast materjalist ülespoole tõstetud (reljeef), ja debossing annab kujutise, mis on soonitud ümbritsevasse materjali.

Mul on Cricut Explore Air 2 ja kahjuks pole sellel masinaid neid konkreetseid funktsioone. Olen uurinud erinevaid võimalusi. Ühes lühikeses õpetuses soovitatakse kasutada graveeringu tegemiseks fooliumiülekande lisa. Mul pole seda tööriista, seega otsisin muid alternatiive.

Amazon.de: Cricut Foil Transfer Set
Amazon.co.uk: Cricut Foil Transfer Set

Ligilähedasem funktsioon, mille leidsin, on soonimine – scoring. Selle funktsiooni kasutamiseks vajab masin soonimispliiatsit – scoring stylus. Paberdisainide puhul kasutatakse soonimist tavaliselt ruumiliste kujundite (nt. karpide) peal voltimisjoone ettejoonistamiseks.

Amazon.de: Cricut Scoring Stylus
Amazon.co.uk: Cricut Scoring Stylus

Cricut Design Space tarkvara võimaldab Operation menüüs muuta lõikejoont (cut) soonimisjooneks (score) ja just seda nägin enamikus leitud õpetustes. Selle valikuga soonib masin kujundi lõikamise asemel lihtsalt äärejooned paberile. Kuna tegemist on vaid joonega ja pliiatsil on üsna peenike ots, ei võimalda see tervet kujundit või pinda töödelda. Katsetasin taustamustriga ja arvan, et see annab paberile ikka huvitava efekti.

Kuidas seda teha?

  1. Vali või lae üles lõikepilt (cut image) Design Space tarkvaras ja lisa see töölauale (Canvas).
Leopardi muster

2. Vajuta pildile ja muuda Operation menüüs Basic Cut funktsioon Score jooneks. Peale seda näeb pilt välja, nagu see oleks katki või poolik, aga see on lihtsalt punktiirjoon – niimoodi kujutab tarkvara voltimisjoont.

Punktiirjooned töölaual (Canvas)

3. Kui lülitad masina sisse ja valid Make it, et tööd alustada, veendu, et oleks valitud õige materjal ja sisestatud soonimispliiats. Ma unustasin oma viimase vinüüllõike materjaliseaded peale ja esimene katse ei õnnestunud – soonitud joon polnud piisavalt sügav ja vaevu nähtav.

Cricut seaded

4. Peale seda järgi lihtsalt Cricuti standardjuhiseid. Alloleval pildil on näha minu lõpptulemus.

Soonitud paber

Kui otsid ikka seda õiget efekti, pakub uus Cricut Makeri seeria selle jaoks konkreetset funktsiooni ja lisasid. Jennifer Maker on debossing funktsiooni käsitlenud ühes oma Youtube’i õpetuses (olen temast kirjutanud oma eelnevas postituses tasuta Cricuti failide teemal).

Amazon.de: Cricut Fine Debossing Tip
Amazon.co.uk: Cricut Fine Debossing Tip

Esialgu jätkan katsetusi Cricut Explore Air 2 ja soonimispliiatsiga. Mul on juba mõned ideed soonimisjoonte rakendamiseks piltide sees (nt. korvpall, jalgpall). Siiani pole ma leidnud piisavalt stiimulit uue Maker masina hankimiseks, kuid kui sina kasutad rohkem materjale kui paberit ja vinüüli, siis tasub tutvuda uue seeria võimalustega.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: