Heegeldatud pearätik motiivi põhjal

Mul on juba tükk aega heegeldamise isu peal – eriti arvestades oma raamatute kollektsiooni kõigi nende erinevate võimalustega, mis mind ootavad! Mul on siin ootel olnud ka üks magus puuvillane lõng, mis meenutab mulle marjasegust vahukoort. Kuna meil on ilus päikeseline suvi ja tibul on enamus peakatteid väikeseks jäänud, otsustasin uue valmis pusida.

Varem olen proovinud heegeldada pearätte sirgetes ridades, alustades pikimast servast, mis seda pea ümber hoiab (pildil roheline pearätik). Nagu võid ette kujutada, läheb õige suuruse saavutamiseks üsna palju katseid ja harutamisi käiku. Pärast suurema õlasalli tegemist avastasin, et lihtsam on heegeldamist alustada keskelt. Heegeldasin ka selle versiooniga siiski lõpuks külge “peapaela”, mis pole eriti veniv (roosa pearätik).

Roheline pearätik
Roosa pearätik

Seekord otsustasin taas heegeldamisega alustada keskelt (otsmiku juurest) ja ääre heegeldamise asemel kasutasin kuklal ühendamiseks ühte üksildast patsikummi.

Patsikummi ühendus

Millised on parimad heegeldamismustrid keskelt alustamiseks? See võib tunduda imelik, aga ma vaatasin ümmargusi ja ruudukujulisi motiive (põhimõtteliselt linikud ja vanaemaruudud). Pearätiku puhul pead lihtsalt arvestama, et kasutad ainult pool mustrit. Kuidas mustrit valida?

 1. Kas see näeb hea välja, kui see on poolitatud (ruudukujuliste motiivide puhul diagonaalselt)?
 2. Kas mustrit on võimalik heegeldada pidevate ringide asemel vaheldumisi ridades? Kas see näeb mõlemalt poolt hea välja?
 3. Kas muster võimaldab pidevalt tööd kasvatada, kuni saavutad soovitud suuruse?

Kasutasin oma suurest piiblist ümmargust mustrit – see on lillemotiiv, millel on 8 korduvat sektorit, millest kasutasin pearätiku jaoks 4. Kuna kasutasin väga õhukest puuvillast lõnga, näeb see pigem välja nagu ämblikuvõrk. Õnneks meeldib see mu tibule 🙂 Viimasel real kasutasin ka pärleid. Kui sul on sama plaan, siis pane need enne heegeldamise alustamist kindlasti läbi lõnga (kasutasin lõpuks 25 pärlit).

Amazon.de: 500 Crochet Stitches: The Ultimate Crochet Stitch Bible

Ma jagan sinuga oma mugandatud põhimustrit:

Alusta võlurõngast. Samuti soovitan vaadata seda õpetust rea alustamise alternatiivsete tehnikate kohta.

 • 1. rida: 8 ahelsilmust (ah), aassilmus (aass) 6. ahelsilmusesse heegelnõela poolt lugedes (esimesed 3 ahelsilmust loetakse sambaks, 5 pikooks), [4 sammast (s) võlurõngasse, 5 ah (pikoo)] 3 korda, lõpeta rida aassilmusega viimasesse sambasse. Pööra.
 • 2. rida: 2 aass järgmisesse 2 ah, 3 ah (või alternatiivne sammas videoõpetusest), [1 s, 2 ah, 2 s] samasse pikoosse, [4 ah, (2 s, 2 ah, 2 s) järgmisesse pikoosse] 3 korda. Pööra.
 • 3. rida: 2 aass läbi teise s ja esimesse ah, 3 ah (või alternatiivne sammas videoõpetusest), [1 s, 2 ah, 2 s] samasse pikoosse, [6 ah, (2 s, 2 ah, 2 s) järgmisesse pikoosse] 3 korda. Pööra.
 • 4. rida: 2 aass läbi teise s ja esimesse ah, 3 ah (või alternatiivne sammas videoõpetusest), [1 s, 2 ah, 2 s] samasse pikoosse, [8 ah, (2 s, 2 ah, 2 s) järgmisesse pikoosse] 3 korda. Pööra.

Peale seda osa on mõõtmine ja kasvatamine juba sinu kätes.

 1. Kui soovid järgmises reas suurust kasvatada, asenda eelmise rea 8 ah järgnevalt: 2 ah, (2 s, 2 ah, 2 s) ahela keskele, 2 ah. Järgmises reas võid alustada uuesti põhimustri 1. reast ja suurendada V-silmuste (2 s, 2 ah, 2 s) vahelisi ahelaid 4-ni.
 2. Kui oled laiusega rahul, võid jätkata rea kordustega nii kaua kui vaja ja suurendada omal soovil hiljem.
 3. Viimasel real heegeldasin igasse silmusesse lihtsalt 1 kinnissilmuse (ks) ja iga V-silmuse keskele lisasin ketiga pärli. Kui soovid, et mustri külgedel (valmis pearätiku eesäärel) oleks sirge joon, jätka kinnissilmustega ka mustri külgedel (3 ks igasse sambasse).
 4. Kui heegeldatud osa on valmis, leia pearätiku nurkade ühendamiseks patsikumm või mõni muu õmblemiseks sobilik kumm. Õmblesin selle sama lõngaga käsitsi külge.

Loodan, et see on arusaadav ja annab sulle ideid. Mulle tundub, et olen lõpuks leidnud hea viisi paraja suurusega pearätiku heegeldamiseks ja proovin kindlasti veel! Leidsin Garnstudios väikese näidisvaliku tasuta motiividest, kui soovid proovida. Mul on veel nii mõnigi lõng mustreid ootamas 🙂

Rõõmus tibu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: