Tagasi minevikku – šokolaaditasku 20cm disainpaberiga

Miks tagasi minevikku? Šokolaaditaskud olid mu esimesed katsetused kaartide teekonnal – kirjutasin sellest natuke lähemalt oma esimeses paberikunsti postituses. Nad on mulle ikka südamelähedased, sest nad on väga lihtsa ülesehitusega ja samas praktilised. Otsustasin oma nina vahepeal YouTube-st välja pista, lihtsalt mõned ilusad paberid kätte võtta ja toimetada. See on vist ka esimene kord, kui ma teen midagi, ilma kedagi konkreetset silmas pidamata. Ma panen seekord detailsemalt kirja ka – kui on huvi kaasa teha, see on hea käeharjutus.

Mis materjali vaja läheb?

  1. Iga kaardi jaoks on vaja ühte lehte paksemat A4 kartongi – soovitatavalt vähemalt 200gsm ringis.
  2. Kui ma šokolaadi (100g Kalev) kartongi peal keerutasin, et mõõte paika saada, avastasin, et 20x20cm disainpaber on ideaalne suurus – 1 lehega saab täpselt kõik küljed kaetud. Mul läks sel puhul käiku romantiline “Tenderness and Love” Fabrika Decorult. Disainpaberi asemel saab kasutada muid ilusaid pilte, mis on tugevamat tüüpi – näiteks vanu postkaarte või ilusaid pilte mõnelt papp-pakendilt.
  3. Šokolaaditasku kinni sidumiseks on vaja paela – see võib olla igasugune pael, mida ka kingituste pakkimiseks kasutaksid (satiin, tüll, jms).
  4. Kõikide elementide kinnitamiseks on vaja kas käsitööliimi või õhukest kahepoolset teipi.
  5. Kartongile voltide tegemiseks oleks ideaalne variant voltimisalus, kus saab spetsiaalse pulgaga soonte abil jooned ette tõmmata. Kui seda ei ole, saab edukalt kasutada ka joonlauda ja mõnda peenema servaga tööriista, mis ei oleks liiga terav, et paberit läbi lõigata (näiteks kääride või võinoa tömp pool).

Kuidas šokolaaditaskut teha?

  1. Esimese asjana soovitan kõik materjalid välja valida ja kokku sobitada – kattepildid, sobivat värvi kartong ja pael.
  2. Siis on juba aeg tööriistad kätte võtta ja kaardi põhi valmis teha. Tegin sellise lihtsa joonise koos mõõtudega – katkendlik joon tähistab voltimisjooni, täisjoon näitab lõikeid. NB! Mitte kasutada šabloonina – mõõtkava ei ole paigas! Nagu joonisel näha, saab laiemat ära lõigatud riba veel omakorda kasutada tasku “kinnitusteks”.
Kaardi põhi

3. Jätkates seekord valitud 20x20cm disainpaberi lehega, saab siit lõigata täpselt kolm kattepaneeli mõlemale välisküljele ja taskule. Paneelide küljed on kõik 5mm väiksemad kui kaardi põhi, et voltimisjooned oleks vabad, kui pildid peale liimida.

Kattepaneelid

4. Nüüd on aeg leida pael ja see sobiva pikkusega (kaheks) tükiks lõigata. Selleks, et ääred ei hargneks, hoian ma lõigatud servi tulemasina leegi lähedal, kuni nad kergelt kinni sulavad.

Kui kõik elemendid valmis, saab liimima hakata. Siin ei ole kindlat järjekorda, aga jätan siia mõned soovitused.

  • Kuna mulle meeldib paelaotsad paneelide alla peita, lõikan ma tavaliselt kaks tükki ja kleebin esimesena paelad kartongile. Paela võib aga ka kõige peale jätta ja see hoopi viimasena kinnitada – siis ma soovitan lõigata ühe pika riba, mis ulatuks ümber kaardi, ja see kindlasti liimida kinnisele kaardile.
  • Kattepaneelid soovitan peale liimida siis, kui tasku pole veel kinnitatud ja kartongi saab täies ulatuses lahti laotada – siis saab rahulikult paneele kinni suruda, ilma kaarti vigastamata.
  • Kui visuaalsed elemendid on paigas, on aeg taskutele küljekinnitused kleepida – need tuleks sobitada kaardi tagumise ja lühema taskukülje vahele, nii et kaart ilusti koos seisaks.

Head meisterdamist ja maiustamist (me kõik teame, mis selle Kaleviga juhtub)!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: