Disainpaberitest

Disainpaberid ma avastasin oma lemmikkäsitööpoes ühe sooduskampaaniaga. Üldjuhul on disainpaberid temaatilised komplektid, mis koosnevad mitmest illustreeritud lehest. Mulle on silma jäänud 3 suurust: 15×15 cm, A4 ja 30×30 cm. Need paberilehed on üsna tugevad (200+ gsm, lisa saab lugeda eelnevas postituses) ja enamasti ka kahepoolsed – mõlemal lehepoolel on disain. Kui sa oled näinud ilusaid lillelisi pabereid käsitööalbumitel ja karpidel või ilusat abstraktset tausta käsitöölilledega kaartidel, siis need ongi tavaliselt disainpaberid. Neid komplekte on võimalik leida väga erinevas stiilis ja mõnes mõttes ka erineva funktsiooniga. Tavaliselt leiab neis 3 erinevat komponenti:

  • taustaks mõeldud ühtlane tekstuur (näiteks laudpõrand, liivaväli, muster, noodi- või raamatuleht jms)
  • keskse visuaalse elemendiga pilt (inimene või loom, maja, uks, aken, pärg, kimp jms)
  • väljalõikeleht (vähendatud suurusega ja ilma taustata elemendid, mida leiab ka teistelt komplekti piltidelt, temaatilised sõnumid)

Mina hakkasin disainpaberit ostma esialgu lehthaaval. Tavaliselt müüakse ükshaaval suuremõõtmelisi pabereid (keskmiselt 1€ leht). Mina valisin alustuseks lehti, mida saaks lahti lõigatuna kasutada mitmel kaardil. Kuna ma oma Cricutiga esialgu kohe sina peale ei saanud, siis disainpaberid aitasid mind. Minu jaoks nad täiendasid teineteist ja mul hakkas lõpuks mõte liikuma – disainpabereid saab kasutada lõikemasinaga valmistatud kujundite taustana, ühevärvilisi kujundeid saab kasutada disainpaberitel kujutatud piltide täiendamiseks ja tegelikult saab disainpaberist ka kujundeid lõigata.

Mida rohkem erinevaid disainpaberi tootjaid ma avastan, seda rohkem ma õpin uusi võtteid ja leian uusi ideid, sest nendega kaasneb tihti aktiivne kogukond sotsiaalmeedias, kes oma töid ja õpetusi jagab. Osadel brändidel ongi lausa pühendunud disainimeeskond, kes regulaarselt midagi põnevat demonstreerib. Mu peas keerleb praegu nii palju põnevaid leide, et tihti ei teagi, kust alustada.

Selles postituses ma toon välja mõned disainpaberi tootjad, kellelt mul on mitu komplekti silma (kätte) jäänud ja kellel on ka väga aktiivne kogukond, mida on huvitav jälgida. Mul on juba plaanis kirjutada ka põnevatest kaarditüüpidest, mis nendel kanalitel praegu populaarsed on.

Minu esimene ost ja senine lemmikbränd on Mintay Papers. Sellelt tootjalt olen ostnud juba mitu kollektsiooni ja tunnen, et mul on ikka veel puudu. Mintay disainpaberid on kahepoolse disainiga ja pildid on tihti nii realistlikud ja ilusad, et ei raatsi üldse kääre sisse panna. Õnneks on ühes komplektis iga pilt esindatud neljakordselt ja saab kasutada mõlemat poolt eraldi. Mintayl on iga kollektsioon olemas 2 mõõdus – 15×15 ja 30×30 cm. Kollektsioonides on esindatud kõik eelnevalt kirjeldatud komponendid ja neil on isegi veel üks omapärane süsteem, mida ma teistel pole märganud – igas komplektis on lisaks lõikelehtedele kollaaž 12 kandilise pildiga. Need lehed olidki mu esimesed ostud. Väikesemõõdulistel kollektsioonidel puudub väljalõikeleht ja sõnumikleepsud. Samas on neil olemas eraldi komplektid (Book line), mis sisaldavadki ainult väljalõikeid. Mintayl on oma “Dream Team”, kes jagab aktiivselt oma töid ja tegemisi nii Facebookis kui ka Youtube‘is. Youtube’is avaldatakse iga pühapäev uus video vähemalt ühest projektist koos õpetusega. Facebookis on ka grupp, kus saab igaüks oma Mintay paberitest meisterdatud töid näidata. Kui “Dream Teamist” jääb mõni meelepärane tegija silma, tasub ka neid eraldi jälgida. Mina näiteks jälgin Alicia McNamara‘t Youtube’is veel lisaks, sest mulle meeldib tema stiil.

Amazon.de: Mintay Papers
6″x6″ – Better Times
Amazon.de: Mintay Papers
6″x6″ – Harmony
Amazon.de: Mintay Papers
6″x6″ – Suntastic

Lemoncraft on hetkel mu teine lemmik. Nad pakuvad kahepoolse disainiga pabereid kõigis kolmes mainitud suuruses ja meenutavad stiililt natuke Mintayd. Mina olen Lemoncraftilt seni ostnud ainult 15×15 cm komplekte ja võin öelda, et ka nendes pakkides on olemas väljalõikelehed. Võrreldes Mintayga sisaldavad nende komplektid rohkem ühtlase struktuuriga pilte, mida saab kasutada taustana. Neil on Facebookis aktiivne meeskond, kes korraldab tihti live demonstratsioone ja teeb ka videosid Youtube’i kanalile. Kuna Lemoncraft toodab oma meediat eelkõige poola keeles, siis ma olen nende kaudu pigem hakanud jälgima ühte kindlat disainerit, kes teeb oma videod tihti nii poola kui ka inglise keeles – Emilia Sieradzan või siis Lady E Design Facebookis.

Ma olen avastanud, et need ilusad paberid tulevad kõik Poolast – mu hiljutine avastus ScrapBoys on samuti sealt pärit. Nendelt olen ostnud hoopis suuri 30×30 cm pabereid, sest nad pakuvad palju ilusaid taustu. Nende kollektsioonist Cotton Winter sai inspireeritud üks jõuluprojekt, mis ma Tibuga koos tegin. Nende meediat ma veel konkreetselt hinnata ei oska. Youtube’s ma neid ei leidnud, aga hakkasin nüüd jälgima Facebookis ja seal tundub, et nad on ka üsna aktiivsed.

Üle pika aja sattusid mulle lisaks komplektidele ostukorvi jälle ka üksikud 30×30 cm lehed – seekord jäid kätte talvised loomamotiivid AB Studiolt. Muidugi uurisin edasi, kuidas kollektsioonid välja näevad ja see on väga huvitav stiil. Mulle meeldib nende disaini puhul see, et objektid on kujutatud väga detailselt, kuid samas taust on väga kunstipärane ja meenutab maale. Kodulehe puhul märkate kindlasti, et siin saab esitada ka otsetellimusi ja nad ei tegele ainult hulgimüügiga – kiusatus mõnda kollektsiooni tellida on suur.

Jõulude puhul jäi mul esmakordselt silma ka Stamperia. Nende kodumaa on Ungari ja võrreldes eelnevate brändidega on stiil ka üsna omapärane. Kahjuks ma nende kodulehega praegu ühendust ei saa, aga siin on üks Youtube video kollektsioonist Pink Christmas, mille ma endale soetasin. Võrreldes Poola disainiga on neil ebatraditsiooniline lähenemine, kuid samas on tunda vintage hõngu. Kui neid edasi uurida, leiab ka näiteks korralikku industrial disaini. Pink Christmas kollektsiooni puhul meeldis mulle see, et neil on ka disainide ülesehitus teistsugune – väljalõigeteks ei ole ainult kujundid ja sõnumid, vaid ka näiteks margid ja nimesildid. Kollektsioonis on palju ilusaid taustu, aga ka nendel on ääres väike visuaalne element, mida saab soovi korral esile tuua. Sotsiaalmeedias ma mõne aja jälgisin neid, aga minu maitse jaoks on neil liiga palju mixed media projekte. Kui sulle meeldib modernsem disain ja tunned, et paberist üksi ei piisa, siis nad on sinu jaoks just õiged – nad korraldavad Facebookis palju live workshope ja jagavad neid videosid ka Youtube’s.

Amazon.de: STAMPERIA 10 Sheets
30.5 x 30.5 (12″ x 12″)
Blue Land
Amazon.de: STAMPERIA 10 Sheets
30.5 x 30.5 (12″ x 12″)
Pink Christmas
Amazon.de: STAMPERIA 10 Sheets
30.5 x 30.5 (12″ x 12″)
Hortensia

Ciao Bella on mul üks uus roosa unistus, mis pesitseb Itaalias. Mul ei ole veel ühtegi kollektsiooni, aga ma avastasin nad Amazonist, kui jõuluvanale kirja kirjutasin. Kuna Ciao Bella hinnaklass on võrreldes eelmainitud brändidega kahekordne ja mul olid jõulupaberid juba varutud, jätsin nad esialgu ootele. Aga näpud juba sügelevad, et tellimust teha – neil on väga inspireerivad muinasjutulised ja romantilised disainid ja ilmselt nad maanduvad mu laual niikuinii.

Amazon.de: Ciao Bella – Microcosmos – 12 Sheets 30.5 x 30.5 (12″ x 12″)
Amazon.de: Ciao Bella – Frozen Roses – 9 Sheets A4
Amazon.de: Ciao Bella – Time for Home – 12 Sheets 30.5 x 30.5 (12″ x 12″)

One thought on “Disainpaberitest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: