Kuidas alustada heegeldamisega?

Heegeldamistuhin võttis minust võimust siis, kui ma kõhutibuga viimased kuud ringi veeresin. Ma tahtsin teha tekki, papusid, mõmmisid, kiisusid, mütse ja kes mäletab, mida veel. Kuna ma teadsin, et üks sõbranna tegeleb kõvasti käsitööga, uurisin, kust lõnga osta. Tema soovituse peale vaatasin ringi Karnaluksi lehel ja ostsin kokku peaaegu kasti erksat akrüüllõnga. Kuna ultrahelis veel konkreetselt tibu sugu kinnitatud ei olnud (kõik muud “märgid” ennustasid tüdrukut), siis ostsin nii sinist kui roosat lõnga.

Nagu pildilt näha, siis mul oli juba algusest käsil korraga nii klassikaline heegeldamine kui ka amigurumi. Proovilappe on vast igaüks meist koolis heegeldanud ja see tuleb tuttav ette, kuid mis on amigurumi? Selle kohta leidsin parima eestikeelse selgituse siit. Ma eelistan siiamaani heegeldamist kudumisele, sest selle puhul jookseb alati ainult üks silmus ja väikese lapse kõrvalt ei ole raske tööd vajadusel kõrvale panna. On ka vähem närvikulu, kui heegelnõel peaks pooleliolevast tööst täitsa välja kukkuma, sest siis on ainult üks silmus üles korjata.

Teatud loogika seisukohalt on lihtsam alustada klassikalisest heegeldamisest, sest selle puhul on vähem töövahendeid – heegelnõel ja lõng. Amigurumi puhul peab lisaks mõtlema vähemalt täidisele, enamasti lisanduvad ka turvasilmad ja muud aksessuaarid. Samas on amigurumi puhul mugav see, et tavaliselt saab seal hakkama mõne lihtsa silmusega – aassilmus ja kinnissilmus.

Olenemata sellest, millega kätt proovida, on järgnevad juhtnöörid samad.

  1. Ma soovitan alustada konkreetse idee leidmisega – olgu see siis muster või videoõpetus. See ei pea olema midagi revolutsioonilist, aga kui silmuseid kohe üldse ei tea või ei tule meelde, on lihtsam alustada korraliku juhendiga. Ma kirjutan peale nimekirja mõnest ametlikust ja kvaliteetsest allikast, kus ei pea muretsema autoriõiguste pärast.
  2. Heegeldamiseks on vaja heegelnõela. Mina soovitan kohe muretseda endale mitme suurusega komplekt, sest erinevate materjalidega heegeldamisel on tihti vaja vastavat heegelnõela ja siis ei pea iga uue lõngakera ostuga muretsema, kas sul on kodus ikka õige suurusega konks olemas.
  3. Olenevalt sellest, mida ja kellele heegeldada, on tähtis lõngavalik. Ma ütlen ausalt – ma panin oma akrüüllõngaga alguses mööda. Jah, see on odav ja ilus värviline, aga see ei ole praktiline, arvestades temperatuuriregulatsiooni ja hooldust. Ma õppisin seda kahjuks omal nahal – endale tehtud sall väga sooja ei hoidnud ja tibu käed olid ka kinnastes jääkuubikud. Pesus läksid enamus asju topiliseks. Milline lõng on siis sobiv? Riiete puhul vana hea puuvillane ja villane. Nende puhul peab siltidele rohkem tähelepanu pöörama ja ei saa võib-olla tuimalt asju pesumasinasse lükata, aga nende puhul võib vähemalt arvestada, et keha ei higista ega külmeta. Mänguasjade puhul võib rohkem erinevate segudega eksperimenteerida, kui nende puhul ei ole põhimure, kuidas nad naha vastas toimivad.
  4. Kui on huvi teha ruumilist projekti, olgu see siis mänguasi või hoopis padi, peab mõtlema täidisele. Mina olen seni ostnud padjatäidet (polüester) Abakhanist – seal saab vaba käega endale kilohinnaga kogust valida ja see on siiani ka pesus ilusti hakkama saanud.
  5. Põnevuse lisamiseks tasub mõelda lisadele nagu nööbid, silmad, pärlid/helmed, rõngad, kõrinad, kangatükid jms.

Kust leida mustreid? Ma alguses otsisin ideid Pinterestist ja mul õnnestus sealt leida ka mustreid. Oma esimese teki mustri leidsin samuti sealt. Kuna see on pigem ideede kogumik, ei saa sellele siiski väga loota ja enne millegi asjaliku leidmist võib sattuda hoopis valmistoodete müügilinkide ja kehva kvaliteediga piltide otsa. Kui leidubki korralik muster või juhend, ei pruugi see olla jagaja oma looming ja võib rikkuda autoriõiguseid.

Mustreid klassikaliseks heegeldamiseks võib leida DROPS lõngapoest. Seal on väga mitmekülgne valik (alustades linikutest ja lõpetades kampsunitega). Kui mustritega päris “sina” peal ei ole, leiab sealt ka õppevideod nii silmuste kui põhivõtete kohta.

Amigurumi jaoks olen avastanud sarnase kogumiku. Tegemist on samuti e-poega, kuid ka siin leiab palju abimaterjali iseseisvaks nokitsemiseks. Tegemist on Eesti oma lilleliisiga, kes jagab nii tasuta mustreid kui ka juhendeid kasulike võtete kohta. Ma soovitan kindlasti kohe ära õppida 4 trikki, mille abil ilusamaid silmuseid heegeldada – ma ise avastasin neid ükshaaval jooksvalt erinevaid blogisid lugedes ja igakord kurvastasin, et enne ei teadnud. Kui on plaan teha mitmevärvilist või mitmest tükist koosnevat projekti, soovitan kindlasti vaadata, kuidas elemente kokku õmmelda ja värvi vahetada. Tasuta mustreid ja õpetusi alustuseks leiab ka Spire veebipoest. Kes julgeb inglise keeles asja ette võtta, leiab põnevaid mustreid lehelt Amigurumi Today. Spire kodulehelt leiab abivahendina silmuste tõlked – nagu näete, on heegeldamises vahe ka UK ja USA keelekasutuses.

Mul on heegeldamise kohta ka juba väike raamatukogu – jagan seda mõnes muus postituses. Kui tead ka mõnda head infoallikat, anna kommentaarides teada.

Kas tuli ka heegeldamise isu peale?

PS: see heegeldatud tekk on siiani suur lemmik meil. Ma küll kurtsin materjalivaliku üle, aga tibule on see siiani väga armas ja eriti, kui ta haige on, otsib ta alati oma tekki taga, et sinna alla turvaliselt peitu pugeda.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: